úterý 17. dubna 2012

Cestománie, 23. díl: St. Louis

Ve dnech 12.-15. dubna se v St. Louis, Missouri konal jeden z devíti obohacujících seminářů pořádaných pro stipendisty Fulbrightova programu. Zúčastnilo se ho přibližně 140 studentů a badatelů z více než 70 zemí světa, od Afghánistánu po Zimbabwe, od Nového Zélandu po Kanadu. Následovat bude několik dílčích faktů, dojmů a impresí, nevyhnutelně podpořených fotografickou dokumentací. 

Jak obyvatelé St. Louis s oblibou zdůrazňují, jejich město se nachází přibližně ve středu USA - hned u hranic se státem Illinois a jen několik mil jižně od soutoku Mississippi a Missouri. Založeno v roce 1764, St. Louis vždy patřilo k nejvýznamnějším americkým městům. V roce 1904 se tu například konaly letní olympijské hry a zároveň se tu pořádala Světová výstava, nezapomenutelným způsobem zpodobená v muzikálu Vincente Minnelliho Setkáme se v St. Louis (1944), který tímto doporučuji. V 50. letech dosahoval počet obyvatel St. Louis až k 850 000, následně však došlo k odlivu obyvatel do předměstských částí, takže dnes žije v rámci St. Louis "pouze" 320 000 lidí. Celá metropolitní oblast však se svými téměř třemi miliony obyvatel patří k největším v zemi. Díky jeho výhodné poloze v St. Louis sídlí několik významných společností včetně Wells Fargo Advisors, Enterprise ("naší" autopůjčovny) nebo známého výrobce krmiva pro psy Puriny (ačkoliv jej nedávno odkoupila společnost Nestlé). Dále se město pyšní velkými nemocničními komplexy (Barnes-Jewish Hospital by měla být pátá největší na světě), řadou univerzit (mj. Washington University a St. Louis University) a muzeí (Museum of Westward Expansion, St. Louis Art Museum...). K dalším ozdobám města patří Forest Park, největší městský park v USA (tedy větší než Central Park v New Yorku), jehož součástí je například proslulá zoo a Missouri History Museum. V centru města se nachází Fabulous Fox Theatre s kapacitou 4 500 míst. V St. Louis sídlí aktuální baseballoví šampioni přezdívaní Cardinals, hokejový tým St. Louis Blues (aktuálně bojující v play-off) a fotbaloví St. Louis Rams.

Pokud bych měl St. Louis popsat pomocí několika slov, byly by to zejména: zeleň, cihly (skoro jako ve Zlíně), prostornost, vzdušnost.

Ale teď už dost vykecávání, dejme prostor fotkám.

V St. Louis jsem bydlel v hotelu Marriott, který se nachází v nadhérně zrekonstruovaných prostorách dříve nejrušnějšího vlakového nádraží na světě Union Station.

Hotel Marriott zvenku
Lobby
Jedna z mnoha chodeb

V Missouri History Museum probíhala úvodní večeře. 

muzeum z jedné...
a z druhé strany.
Večeřelo se pod replikou letadla Charlese Lindbergha
 a mezi mamuty a jinou vyhynulou zvířenou.
Gurmánská odbočka. Příklady typické snídaně a večeře. 

V popředí: lívance s ovocem, croissant, bramborová
placka. V pozadí jogurt s ovocem a muffin.
Zde bych vypíchl zejména carpaccio z tuňáka a rostbíf.
Krátká virtuální prohlídka města: Dominantou St. Louis je pochopitelně ikonický Gateway Arch, symbolizující pronikání na západ. Je součástí Jefferson National Expansion Memorial a nachází se na břehu řeky Mississippi. Se svými 192 metry je nejvyšším monumentem na světě (pokud ovšem definici monumentu přizpůsobíme tak, aby se do ní nevešla například Eiffelovka).

Ocelový monument je nejvyšší lidem přístupnou stavbou ve městě.

Někdy se pod Gateway Arch odehrávají nezvyklé věci: třeba žádosti o ruku.

Nahoru vás dopraví vláček sestavený z osmi vagonků, do každého z nichž se vejde pět (štíhlých) lidí. Cesta trvá cca 4 minuty a nahoře váš čeká fascinující výhled na celé město. Jen se musíte připravit na to, že se s vámi oblouk bude trošku hýbat. Někdy se vychyluje až o 25 cm.


Pod monumentem se nachází krásné muzeum věnované pronikání na americký západ. Exponáty jsou organizovány do soustředných kruhů, takže postupně pronikáte čím dál více do současnosti. 


O několik desítek metrů dál se nachází Old Courthouse, nádherná budova z poloviny 19. století. Nejvýznamnější soudní přelíčení se tu konalo s otrokem Dredem Scottem, který se od roku 1846 soudil o svoji svobodu. Zda uspěl, si můžete přečíst zde.

Proč je voda ve fontáně obarvená modře?
Zkuste si tipnout v komentáři.

Několik dalších zajímavých míst:

Busch Stadium s kapacitou téměř 50 000 míst - sídlo St. Louis Cardinals.
Jeden z největších amerických výrobců piva -
Anheuser-Busch - sídlí v St. Louis.
Museum of Black History
Co se z fotek nedovíte: seminář se skládal z řady přednášek, diskuzí, workshopů, dobrovolnických prací a jiných aktivit. Vévodila mu simulace amerických prezidentských voleb, které jsem se účastnil jako představitel Demokratů. Bohužel, "moje" strana těsně prohrála a prezidentkou se stala Republikánka. Jak dopadnou ty skutečné prezidentské volby, se dozvíme v listopadu, kdy se bude rozhodovat mezi Barackem Obamou a republikánským kandidátem, kterým téměř s jistotou bude Mitt Romney. 

Enrichment Seminar splnil svůj účel na 100%: vrátil jsem se obohacený - o nové znalosti, zkušenosti... a nové přátele na Facebooku.

Dovětek: doma...