Cestománie, 24. díl: UCLA, Warner Bros., Lake Cachuma, Westwood, Grauman's Egyptian Theatre
Minulý víkend jsme se rozhodli strávit dalším menším rozletem po okolí. Poznávání dalších koutů Los Angeles jsme v pátek zahájili návštěvou UCLA, kam jsme cíleně zamířili na přednášku profesora z Chicaga Jurije Civjana.
UCLA (University of California, Los Angeles) se nachází ve Westwoodu (ke kampusu se dostanete například po proslulém Sunset Blvd.). Založena byla v roce 1919 jako druhá nejstarší z řetězce deseti univerzit sdružených pod názvem University of California. Se 40 000 studenty a 30 000 zaměstnanci je největší univerzitou v Kalifornii. Kampus se rozkládá na téměř 2 kilometrech čtverečních (je tedy 4x větší než ten v Santa Barbaře). Pravidelně se umisťuje mezi nejprestižnějšími univerzitami světa (podle šanghajského žebříčku je 13. nejprestižnější na světě a 11. v Americe).
dominanta kampusu - Royce Hall
Powell Library patří ke čtveřici nejstarších budov kampusu.
Sem jsme se v neděli vrátili na haasovský výzkum.
A konečně pan Jurij Civjan a jeho přednáška o cinemetrics.
(pro zájemce více infa zde)
Po přednášce na mě čekalo (poněkud brzké) narozeninové překvapení. Miloš si pro mě jako dárek připravil návštěvu studií Warner Bros. v Burbanku, kterou mi vydržel tajit celý týden! :) Zážitek to byl opravdu velký...
Dnešní sídlo Warner Bros. Tady jsme započali svou VIP Tour.
Tato kulisa posloužila mj. jako dům Jima Careyho v Masce.
Tady se pro změnu točila jedna ze scén Road to Perdition,
jednoho z posledních filmů Paula Newmana.
umělecká
Věřte nebo ne, na tomto parkovišti se točily
všechny střešní scény ze seriálu Pohotovost.
Stage 24 byla domovskou scénou Přátel
Dostali jsme se i přímo do kavárny "Central Perk"
auto Clinta Eastwooda z Gran Torina
jeden z vystavovaných batmobilů, vlevo v pozadí auto
z nového filmu s Ryanem Goslingem The Gangster Squad
batpod - další Batmanovo vozítko :)
Tento domek posloužil jako kulisa pro poslední film
s Johnem Waynem The Shootist (1976), ale natáčela se zde
i retrospektivní scéna z Přátel před maturitním večírkem
kalifornský paradox - jediné dva živé mývaly, které jsme v USA
zatím viděli, jsme potkali ve filmových studiích - prvního v březnu
v Universal Studios, druhého zde v "domku Johna Wayna"
sem jela Phoebe v Přátelích navštívit svého otce
tento kostelík jste mohli vidět v Gilmorkách nebo
v původním Ocean's Eleven s Frankem Sinatrou
přátelské rozloučení na konec
V sobotu jsme se rozhodli pro odpočinkový piknik u nedalekého Lake Cachuma. V roce 1953 bylo uměle vytvořeno v Santa Ynez Valley; zaujímá plochu o 1 300 hektarech a pitnou vodou zásobuje 60 000 lidí. Přestože je v něm od roku 1996 zakázáno koupat, (nejen) obyvatelé Santa Barbara County se zde rádi rekreují. Často zde trénuje veslařský tým UCSB.
V neděli jsme se znovu vrátili do LA. Předtím, než nám knihovna na UCLA otevřela svoje brány, jsme prozkoumali bližší okolí Westwoodu.
historické kino Fox Theater bylo ve Westwoodu otevřeno v roce 1931
(kapacita 1 400 míst)
racci ve svém království
Naše kroky směřovaly do Westwood Village Memorial Park Cemetery, který je místem odpočinku mnoha celebrit, umělců a především filmových hvězd a tvůrců, například Marilyn Monroe, Josefa von Sternberga, Deana Martina, Billyho Wildera, Jacka Lemmona, Natalie Wood, Burta Lancastera, Jamese Coburna, Johna Cassavetese, Richarda Conteho, Petera Falka, Trumana Capoteho, Jane Greer, Janet Leigh, Jamese Wonga Howa, Richarda Baseharta, Karla Maldena nebo Darryla Zanucka.
Nejvtipnější náhrobek měl nepřekvapivě Billy Wilder
no a rodina Magorova :)
Zpět v UCLA
maskot UCLA
V neděli se shodou okolností na UCLA konal tzv. pow-wow, setkání původních obyvatel USA, na kterém se zejména indiánskou taneční soutěží připomíná jejich kultura. Atmosféru plnou bubnování, zpěvu a tance jsme zachytili na videích níže.
Samozřejmě jsme neváhali a ochutnali jeden z několika prodávaných indiánských pokrmů - fry bread - připomíná náš langoš, akorát není tak mastný. My jsme vyzkoušeli sladkou variantu se skořicovým cukrem, ale servíruje se i na způsob tacos či hotdogu (tomu říkám prolínání kultur).
Den jsme zakončili čtvrtou (a snad poslední) návštěvou Hollywood Blvd., kde se v jednom z tamních historických kin (Grauman's Egyptian Theatre) momentálně koná čtrnáctidenní přehlídka filmu noir. Jelikož si bohužel nemůžeme dovolit luxus čtrnáctidenního pobytu v LA, vybrali jsme si nedělní trojprogram filmových adaptací Cornella Woolriche (Phantom Lady, Black Angel a The Window) - pro zájemce více zde.
V Grauman's Egyptian Theatre, založeném v roce 1922,
se konala vůbec první hollywoodská premiéra
(Robin Hood s Douglasem Fairbanksem)
indiánské speciality bych taky vyzkoušela :)
OdpovědětVymazataž přijedete, tak nám je uděláte :) i s tanečkem :) lednacek